• YAZARLARIMIZ

  Hakan METAN
  Fatih Fen Lisesi Psikolojik Danışmanı
  hakanmetan@gmail.com
  2013-05-23

  Hangi Mesleği Seçsem İş Bulurum?


  Hangi Mesleği Seçsem İş Bulurum?

  YGS bitti ve şimdi üniversite hayalleri kuran gençler ikinci basamak sınavı LYS ye harıl harıl çalışmaya başladılar. Bir taraftan üniversiteye hazırlanırken bir taraftan da seçecekleri üniversite ve bölümleri düşünmeye devam ediyorlar. Herkes ileride iyi bir kariyer yapabileceği ve belki de en önemlisi işsiz kalmayacağı bir meslek edinmek istiyor.

  Bir zamanlar gözde olan meslekler günümüzde popülaritesini yitirebildiği gibi önceleri yüzüne bakılmayan meslekler gelecekte ön plana çıkabiliyor. Örneğin ziraat mühendisliği bir dönemin iyi mesleklerinden biriydi ancak bu bölümler çok fazla mezun verince ziraat mühendisleri işsiz kalmaya başladılar.

  Tam tersine Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü 80’li yılların sonu ve 90’lı yılların başında düşük puanlı bölümler arasındaydı. Mezun olanların atanmayla ilgili iş bulmayla ilgili sorunları vardı. Günümüzde ise hem devlet hem de özel sektörde müthiş bir istihdam alanı var psikolojik danışmanların. Tabi bununla beraber bu bölümün taban puanları da her geçen gün yükselmeye devam ediyor.

  Üniversiteli işsizler daha çok hangi mesleklerde?

  Bu anlattıklarım gözlediğim değişimlerdi bir de objektif verilere göre bir değerlendirme yapalım. Çünkü bazen gerçeğin kendisiyle algılanan gerçeklik çok farklı olabiliyor. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) en son verilerine göre, yükseköğrenim mezunları arasında işsizliğin en yüksek olduğu alanların başında yüzde 22,1'le gazetecilik ve enformasyon ile yüzde 21'le sanat geliyor. Öğrencilerin çoğu sanat ve gazeteciliğin iş bulabilme açısından iyi meslekler olduğunu düşünebilirler ancak verilere baktığımızda üniversite bitirip işsiz kalanlar arasında 1 numarayı bu meslekler alıyor.

  Ulaştırma hizmetleri ve İşletme alanları da işsizlik oranının yüzde 17 ile işsizliğin yüksek olduğu diğer alanlar. İşletme ve benzeri iktisadi idari bilimler yazmayı düşünen öğrenciler çok dikkatli olmalı. Zira görüldüğü gibi işsizlik oranı burada da çok yüksek ancak her ne kadar işsizlik oranı yüksekse de Türkiye’de en yüksek gelir elde eden meslekler arasında da yine bu bölüm var.

  İktisat, işletme gibi bölümleri seçmeyi düşünen öğrenciler şunu bilmelidirler: İşsizler de buradan çıkıyor, büyük para kazananlar da. Aradaki farkı ne belirliyor? Okuduğun üniversite, kendini orada ne kadar geliştirdiğin, İngilizce düzeyin, kişisel özelliklerin (girişimci, aktif, sosyal vb.) ve tabi bütün bunlarla beraber nasibin.

  İşsizliğin en az olduğu alanlar

  Sağlık eğitimi alanlar arasında işsizlik oranı yüzde 2,1'de kalıyor. Halen kamu ve özel sektörün sağlık hizmetleriyle ilgili ciddi eleman ihtiyacı bulunuyor.  Tıp fakülteleri hala ülkemizde en yüksek puanlarla öğrenci alan bölümlerden. İş garantisi bu bölümü öğrenciler nazarında popüler hale getiriyor. Bu konuda öğrencilerin ve ailelerin dikkatli olması gerekiyor. Çünkü sadece popüler olduğu için tercih edilen meslekleri seçen öğrenciler sıklıkla bölüm değiştirmek için tekrar sınava hazırlanıyor ve bu arada yıllarını kaybedebiliyorlar.

  Hukuk alanı da her geçen gün değeri artan ve mezunlarının da birçok alanda iş bulabildiği bölümlerden. Hukuk eğitimi görenler içinde işsizlik sorunu yaşayanların oranı yüzde 3,4'te kalıyor. Mezun olanlar çok bilindiği şekliyle hakim, savcı, kaymakam ve avukat olabilecekleri gibi hem devlet kademelerinde birçok alanda bürokrat olarak çalışabilir hem de özel sektörde hukuk müşavirliği ve yönetim pozisyonlarında çalışabilirler.

  İşsizlik konusunda şanslı bir diğer alan veterinerlik. Bu alandaki işsizlik yüzde 4,3 düzeyinde bulunuyor. Gıda ve hayvan ile ilgili güvenlik kaygısının her geçen gün arttığı ve insanların daha çok evcil hayvan edindikleri günümüzde veterinerler iş bulmakta zorlanmıyorlar.

  Öğretmen eğitimi ve eğitim bilimleri alnında işsizlik oranı yüzde 6,7 düzeyinde. Öğretmenlik mesleği, toplumsal itibar ve iş garantisi gibi nedenlerle hala öğrenciler arasında önemli mesleklerden biri.

  Mühendislik (yüzde 8,6), mimarlık ve inşaat (yüzde 9,4) olarak hala iş bulabilen meslekler sıralamasında çok gerilerde değil. Elektrik – Elektronik mühendisliği, Endüstri mühendisliği gibi alanlarda öğrenciler mezun olduklarında daha rahat iş bulabiliyorlar. Mimarlık ve inşaat alanı ise değişken bir yapıya sahip. Dönem dönem iş ihtiyacı değişebiliyor. 1999 yılında Marmara bölgesindeki büyük depremden sonra birçok inşaat firması ya battı ya da çok zor günler geçirdi. Bununla paralel olarak o yıllarda mimar ve inşaat mühendisi olanlar iş bulmakta zorlandılar. 2003-2004 yıllarından itibaren ise İnşaat sektörü birden hızlandı ve sadece yurt içinde değil yurtdşındaki şantiyelerde de mühendis açığı oluştu.

  İnsanların bir mesleği seçmesinin değişik nedenleri olabilir. Kimi para, kimi mevki, kimi itibar için meslek seçimi yapabilir ya da en azından bunlar o şeçimi etkileyebilir.  Ancak en isabetli seçim bu faktörler de kısmen göz önünde bulundurularak kişinin karakterine, ilgisine ve yeteneğine uygun yapılan seçim olacaktır.

  Yazar : Hakan METAN     5415 Kez Okundu

  YORUMLARINIZ

  Bu yazı hakkında henüz bir yorum bulunmamaktadır.

  Yorum Yazın


 • Yazarın Diğer Yazıları


 • Sınav Maratonu
 • Anlama Eşiği
 • Mental Aritmetikten Ne Bekliyorsunuz?
 • Bakış Açımız Hayatımızı Nasıl Etkiler?
 • Çalışmak İstiyorum Ama Olmuyor…
 • Hangi Mesleği Seçsem İş Bulurum?
 • Nasıl Böyle Düşünür Anlamıyorum
 • Okullarda Serbest Kıyafet Uygulaması
 • Televizyon Ve Bilgisayar Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?
 • Hangi Mesleği İstediğini Biliyor Musun?
 • Motive Olamıyorum!
 • Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

  Get Adobe Flash player

  Puan Hesaplamaları ve Analizler
  YGS Sonuçlarına Göre Lise Analizleri
  Bölümlerin Puan Karşılaştırmaları
  SBS Taban Tavan Puan Kıyaslamaları
  YGS-LYS Puan Hesaplaması
  TEOG Puan Hesapla
  Sponsorlar
  Fatih Üniversitesi
  Medya
  Kariyer Penceresi TV
  Dergi
  Destek
  Destek İletişim Bilgileri
  E-Dergimizden Haberiniz Olsun
  Neden E-Dergiye üye olmalıyım ?
  Bilgi güvenliği ve gizliliği