• REHBERLİK

  Çocuğunuzun karnesini kıyaslamak yanlış sonuçlar ortaya çıkarır

  Uzmanlar, karne başarısını başka çocuklar ve özellikle kardeşleriyle kıyaslamamaları konusunda velileri uyarıyor. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Tuncay Ergene, anne-babalara, karneyi bir "övünme'' ya da "utanma'' nedeni olarak kullanmamalarını tavsiye ediyor. Ergene, "Karneler, öğrencinin 'başarılı' ya da 'başarısız' olarak etiketlendiği bir belge değildir. Karne, öğrencinin bulunduğu eğitim ortamında ondan beklenen bilgi ve beceri alanındaki yeterliliklerinin derecesine ilişkin bir ara değerlendirmedir. Ebeveynler, çocuklarının karneye ilişkin duygularını paylaşmasına fırsat vermeli, tehditkâr ve kaygıya yol açacak ifade ve tarzlardan kaçınmalı." dedi. Doç. Dr. Ergene, anne-babaların, çocuklarının karnelerine ilişkin ifadelerini özenle seçmesi gerektiğine işaret ederek, başarılı dersler için ''bu derslerdeki başarın için tebrik ederiz'', başarısının düşük olduğu dersler için de "bu derslerden de başarılı olmak isterdin mutlaka, bu durum ikinci dönemde neler yapmamız gerektiğini bize göstermiş oldu'' şeklinde ifadeler kullanmalarını tavsiye etti.

  Öte yandan 14 Şubat'ta başlayacak olan ikinci dönem ise öğrencileri yoğun bir sınav maratonu bekliyor. İlköğretim 7. sınıf öğrencileri 5 Haziran, 8. sınıflar ise 4 Haziran'da Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) girecek. İlköğretim 5., 6. ve 7. sınıf öğrencileri ile lise 9., 10. ve 11. sınıflarda okuyan öğrencilerin katıldığı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS), 30 Nisan'da gerçekleştirilecek. İlköğretim 8. sınıf öğrencileri için PYBS ise 4 Haziran'da düzenlenecek. Lise son sınıf öğrencilerinin katılacağı üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 27 Mart 2011 Pazar günü yapılacak. Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) başvuru tarihi 18-27 Nisan 2011 tarihleri arasında yapılacak. LYS, 18-19 Haziran ve 25-26 Haziran 2011 tarihlerinde beş oturumda gerçekleştirilecek.

   


  Güncel Rehberlik Yazıları

  Kariyer Merkezi Ekibi
  Fatih Üniversitesi Kariyer Merkezi Çalışanları ve İletişim Bilgileri
  Kariyer Merkezi Randevu Talep Sistemi
  Kariyer merkezimizdeki uzmanlardan yararlanmak için Kariyer Merkezi Randevu Talep Sistemi hizmetinizde.
  Kariyer Merkezi El Kitapçığı
  Kariyer merkezimiz hakkında öğrenmek istediğiniz herşeyi bulabileceğiniz Kariyer Merkezi El Kitapçığı çıkmıştır.
  2015-2016 Kariyer Merkezi Etkinlik Takvimi
  2015-2016 yıllarında kariyer merkezimizce düzenlenen ve düzenlenecek olan etkinlikler.
  Dergi Aboneliği ve Sponsorluk Dosyası
  Genç Kariyer penceresi dergisine abonelikler başlamıştır.
  Çocukların okuma alışkanlığı başlamadan bitmesin
  Çukurova 5. Kitap Fuarı öncesi değerlendirmede bulunan Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu YAYFED Başkanı Bayram Murat; Çocuklara ....
  İşyerinde zamanı iyi yönetmenin 10 altın yolu
  Zamanı iyi bir şekilde yöneterek daha üretici olabilir ve kariyer hedefleriniz de adım adım yükselebilirsiniz.
  Merkeziyetçi değil özgür üniversite
  Yeni YÖK yasa tasarısı Meclis gündemine gelmeden önce Zaman, üniversite camiasını ‘Ortak Akıl Toplantısı’nda buluşturdu.
  Geleceğin en popüler 10 mesleği
  Teknolojinin hızla ilerlemesiyle, büyüyen bir ülke olmamızla birçok farklı meslek grubu için yeni istihdam açıkları oluşmaya başladı.
  Ev ofiste çalışan, kendini işine veremiyor
  Esnek çalışma alanları sağlayıcısı Regus’un araştırmasına göre Türkiye’de evde çalışanların yüzde 51’i işe konsantre olamamaktan şikâyetçi.
  Fatih Üniversitesi Kariyer Merkezinden Ücretsiz Kariyer ve Meslek Testi Üyelerimize Özel
  Kariyerini planlayacak,tercih yapacak ve alanlarını belirleyecekler dikkat.
  Uzmanından evlilere önemli uyarı
  Uzmanlardan evli çiftlere önemli uyarı: Her gün en az 5 dakika eşinizin yüzüne bakın.

  Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

  Get Adobe Flash player

  E-Dergimizden Haberiniz Olsun
  Neden E-Dergiye üye olmalıyım ?
  Bilgi güvenliği ve gizliliği